MARKO POLO 

1254 Venedik, Venedik Cumhuriyeti (İtalya) – 8-9 Ocak 1324  Venedik, Venedik Cumhuriyeti (İtalya)

Marco Polo, Avrupa’ya Çin ve Orta Asya’yı tanıtmakla ünlü bir İtalyan tüccar ve kaşifti. Christopher Columbus dahil gelecekteki kaşiflere ilham verdi. 

Muhtemelen 1254 yılında Venedik Cumhuriyeti’nde doğan Marco Polo, haritacılıkta önemli bir rol oynamıştır. İkonik kitabında tasvir edildiği gibi Doğu Asya’daki öncü keşifleri, “ortaçağ kartografisinin en büyük değeri” olarak kabul edilen 1450 tarihinde çizilen “Fra Mauro” haritasına ilham verdi. 

Babası Niccolo Polo, Orta Doğu ile ticaret yapan ve Marco’nun amcası Maffeo Polo ile Asya üzerinden seyahat eden zengin bir tüccardı. 

Polo ailesi İstanbul’da iken 1260’ta siyasi bir değişim öngörerek Volga Nehri’ne doğru ilerledi ve Moğol İmparatorluğu’nun batı topraklarının egemenliği olan Berke Han’ın yönetimine ulaştı. Bu usta tüccarlar Bolghar’dayken varlıklarını ikiye katladılar ve Moğol İmparatorluğunun beşinci Büyük Hanı Kubilay Han ile arkadaş oldular.

Marco Polo, babası ve amcasıyla 1269’da yılında onbeş yaşında iken tanıştı, Polo kardeşler Venedik’e döndüklerinde. Annesinin ölümünden sonra Marco teyzesi tarafından büyütüldü ve kargo gemilerinin yönetimi gibi ticaretle ilgili konularda eğitim aldı.

ASYA’YA YOLCULUK 

1271’de Polo ailesi, Asya’da uzun, maceralı bir yolculuğa çıkmaya, yaklaşık 15.000 mil seyahat etmeye ve Çin, Japonya ve Hindistan’dan geçmeye karar verdiler.

Marco, tüm bu deneyimleri ve maceraları tarihi kitabında birkaç el yazmasına dayanarak belgeledi. Asya kıtasında 24 yıl geçirdikten sonra Pololar Venedik’e döndü, ancak Marco Polo 1298’de Ceneviz ordusu tarafından Curzola Savaşı’nda esir edildi. Cenova’daki hapishanede tutsak olsa da, seyahatle ilgili anılarını da mahkum olan İtalyan Rustichello da Pisa’ya dikte etti. Sonunda 1299’da serbest bırakıldı. Zengin bir esnaf haline geldi ve bir tüccarın kızı olan Donata Badoer evlenerek Venedik’e döndü ve Bellela, Fantina ve Moreta isimli üç kızı oldu.

SEYAHATLERİ 

Seyahatleri “Mil Milione” dört ciltlik bir eser halinde 1300 tarihinde yayınlandı. Yöresel didaktik literatürün bir parçası olarak kabul edilen bir biyografi olarak kabul edilen bu ünlü kitapta Marco Polo’nun 1276 ve 1291 yılları arasında yolculukları ve Kubilay Han’ın yönetimindeki unutulmaz deneyimleri anlatmıştır.

İlk cilt Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerini göstermektedir. İkinci kitap Çin’i ve Moğol İmparatorluğu imparatorunun yönetimini anlatmaktadır. Üçüncü kitapta Hindistan, Japonya, Afrika’nın doğu kıyısı ve Sri Lanka da dahil olmak üzere Uzak Doğu kıyı bölgeleri gösterilmiştir. Dördüncü Kitap, Moğol İmparatorluğu ile Rusya gibi kuzey bölgeleri arasındaki savaşları anlatmaktadır. Bununla birlikte, bu olağanüstü çalışma gövdesi, Marco Polo’nun Çin Seddi, Çin’in kullanımı ve çay kullanımı gibi geleneklerin önemli kısımlarından bahsetmediği göz önüne alındığında oldukça tartışmalıdır.

ÖLÜMÜ

Marco Polo 8 veya 9 Ocak 1324’te Venedik’te vefat etti. Bazı tarihçiler aslında San Sebastiano’ya gömüldüğüne iddia etmesine rağmen, Venedik’teki San Lorenzo Kilisesi’ne gömüldüğü tezi oldukça kuvvetlidir.