DİĞER PESTİSİTLER

Diğer bazı pestisit ürünleri sınıfları kullanılmaktadır. Bazı iyi bilinen örnekler aşağıda listelenmiştir:

• Biyopestisitler olarak da bilinen biyolojik pestisitler, gerçek biyolojik ajanları, virüsler veya bakteriler gibi canlı veya çoğaltılmış biyolojik varlıkları ve diğer eylem şekillerine göre işlev gören bitki büyüme düzenleyicileri , hormonlar ve böcek cinsel cezbedici (feromonlar) gibi doğal olarak oluşan biyokimyasalları içerir. doğuştan gelen toksisiteden daha fazla. Genel olarak, biyolojik pestisitler insan sağlığı veya çevre için çok az risk oluşturur veya hiç risk oluşturmaz. EPA genellikle bir biyopestisiti kaydetmek için geleneksel bir pestisit kaydetmekten çok daha az veri gerektirir. 1994 yılında EPA, bu ürünlerin hızlı bir şekilde tesciline yardımcı olmak için Pestisit Programları Ofisinde Biyopestisitler ve Kirlilik Önleme Bölümü’nü kurdu.
• Bitki üretimini iyileştirmek için bitki büyüme düzenleyicileri geliştirilmiştir. Bitki büyüme düzenleyicileri, daha hızlı hasat için olgunlaşmış meyvelerin gevşetilmesi; meyvelerin büyüklüğünü ve sertliğini kontrol etmek; ve dallanmayı artırmak için bir bitkinin boyutunu düzenlemek.
• Cinsel cezbediciler böcekleri tuzağa çekmek veya belirli erkek böcekleri şaşırtmak için kullanılabilir, bu da çiftleşme için dişilerin yerini bulmayı zorlaştırır. Ticari olarak temin edilebilen cinsel cezbediciler, sentetik olarak üretilen bileşiklerdir. Genç büyüme hormonları gibi böcek büyüme düzenleyicileri, böcek büyümesini düzenleyen doğal kimyasallara benzer sentetik bileşiklerdir.
• Genetiği değiştirilmiş bitkiler, biyoteknoloji kullanılarak geliştirilen bitkilerdir. Haşere kontrolü ile ilgili üç tür bitki vardır: herbisite toleranslı bitkiler (belirli herbisit türlerini tolere edebilir), böceklere dayanıklı bitkiler (belirli böceklerin saldırılarına dayanabilir) ve virüs ve diğer zararlılara dayanıklı bitkiler (bazı bitki virüslerine ve diğer bitki zararlılarına karşı bağışıktır).