[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^19023|url^http://www.bilgipedia.org/wp-content/uploads/2020/06/F-İSTANBUL-ULUSLARARASI-BAĞIMSIZ-FİLMLER-FESTİVALİ-1-1.jpg|caption^null|alt^null|title^!F İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ  |description^null” bg_image_size=”initial” bg_img_attach=”fixed”][vc_column][vc_column_text]

!F İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ  

AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali veya daha yaygın olarak !f İstanbul olarak bilinen tüm dünyadan bağımsız filmlere adanmış, her yıl bir defaya mahsus Şubat ayında düzenlenen ve 11 gün süren uluslararası film festivali. Festival ilk yıllar İstanbul’da AFM Sinemaları’nda yapılmıştır. Ayrıca festival 2004 yılından beri Ankara’da ve 2012 yılından itibaren de İzmir’de İstanbul ayağının sona ermesinin hemen ardından gerçekleştirilmektedir.

2013 yılında Mars Entertainmet Group ev sahipliğinde gerçekleştirilmeye başlanılan festivalin ismi 2015 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali olmuştur.

PROGRAM 

2008 yılından bu yana düzenlenen Keş!f Yarışması’nda “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış” kriterlerini gözeterek en çok “İlham Veren Yönetmen”i belirliyor. Yönetmenlerin ilk veya ikinci filmleri olması koşuluyla dünyanın farklı ülkelerinden 9 adet film uluslararası bir jürinin önüne çıkıyor ve jürinin belirlediği bir film 10.000$ para ödülü alıyor. Ayrıca SİYAD jürisinin belirlediği bir filme de ödül veriliyor.

2014 yılında başlayan Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması ise filmleriyle yarattıkları dünyalarda açık yollara, yöntemlere ve birlikteliklere işaret eden sinemacıları bir araya getirip birbirlerinden ilham almalarına önayak olmak amacını taşıyor. Dünyanın dört bir yanından aktivizmi konu alan 8 belgeselin yarıştığı bölümde 10.000$ lık ödülü alacak filmi uluslararası bir jüri belirliyor. 2015 yılında jüri üyeleri Arsinée Khanjian , Pınar Selek ve Marie Olesen idi.

Sadece Türkiye’de üretilmiş kısa filmlerin tematik seçkilere ayrılarak gösterildiği !f Türkiye’den Kısalar bölümünde ise her seçkiden sonra izleyicilerden toplanan oyların festival sonunda sayılmasıyla kazanan filme !f Türkiye’den Kısalar İzleyici Ödülü veriliyor.

Türkiye’de ilk kez LGBTİ filmlerine özel bir seçkiye (!f Gökkuşağı) yer vermiş olan festivalde yarışma bölümlerine ek olarak her sene değişmeyen tematik film bölümleri sunuluyor: Galalar, !f music, Oyun, Gökkuşağı, Sanat Hayat İçindir, Ev, Karanlık & Köşeli, !f Kült. Bunlara her sene o seneye özel yeni bölümler ve özel gösterimler ekleniyor.

!f İstanbul ayrıca film gösterimlerine ek olarak düzenlediği !f music partileri ve etkinlikleri ile, belgesel yarışmasının etrafında geliştirdiği Küçük Müdahaleler söyleşileri, müzik ve film atölyeleri, panelleri ve İstanbul’a filmlerini sunmak için gelen yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncuları seyircilerle buluşturması şehrin en büyük festivallerinin arasında yer alıyor.

2015 yılında festivalde 42 ülkeden, 26’sı yönetmenlerinin ilk filmi olan 115 film gösterilmiş olup bunların 86’sı Türkiye’de ilk kez gösterilmiştir.

 FİLM SEÇKİLERİ 

Keş!f Gökkuşağı !f Kült
Aşk & Başka Bi’ Dünya Sanat Hayat İçindir !f Özel Gösterimle
Galalar Ev !f music
Karanlık & Köşeli Oyun Türkiye’den Kısalar

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ads