[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^15390|url^http://www.bilgipedia.org/wp-content/uploads/2020/03/asker-sosylojisi-2.jpg|caption^Lieutenant General Ben Hodges (L), commanding general of the US Army in Europe, chats with US Soldiers during the ‘Swift Response 17’ joint airborn military exercise at Bezmer airfield near the village of Bezmer on July 18, 2017. – The US led ‘Swift Response 17’ airborne exercise, part of the multinational ‘Saber Guardian 2017’ exercise, involves up to 1,600 soldiers from the United States, Canada, Italy, Portugal and Greece. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)|alt^null|title^BULGARIA-NATO-DEFENCE|description^null” bg_image_size=”initial” bg_img_attach=”fixed”][vc_column][vc_column_text]

Çağdaş Askeri Sosyolojisi 

Çağdaş askeri sosyolojisi öncelikle II . Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinin bir sonucudur. Bu olaylar askeri sosyoloji üzerinde sistematik bir çalışma başlatmış olsa da ordu ve toplum arasındaki ilişkinin bu olaylardan önce gelmesi mantıklıdır.

Askeri sosyolojide çok sayıda konu vardır ve kapsamının sadece askeri kurumun kendisi veya üyeleri ile sınırlı olmadığını belirtmek önemlidir. Aksine askeri sosyoloji sivil- asker ilişkileri, askeri ve diğer askeri gruplar veya devlet kurumları arasındaki ilişkiyi kapsar. Askeri sosyolojideki diğer konular şunlardır:

  1. Ordu mensuplarının baskın varsayımları,
  2. Askerlerin savaşma isteklerindeki değişiklikler,
  3. Askerlerde sendikalaşma,
  4. Askeri profesyonellik,
  5. Askeriyede kadın personelin artışı,
  6. Askeri sanayi-akademik yapı,
  7. Ordunun araştırmaya bağımlılığı,  
  8. Ordunun kurumsal ve örgütsel yapısı. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ads