[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^19523|url^http://www.bilgipedia.org/wp-content/uploads/2020/07/apollo-1-1.jpg|caption^null|alt^null|title^apollo 1|description^null” bg_image_size=”initial” bg_img_attach=”fixed”][vc_column][vc_column_text]

APOLLO 1 

Başlangıçta AS-204 olarak adlandırılan Apollo 1 , nihai hedefi aya insanlı bir inişi olan Amerika Birleşik Devletleri ‘nin Apollo programının ilk insanlı misyonuydu. [1] 

Hedeflenen 21 Şubat 1967 tarihli uçuşu öncesinde 27 Ocak 1967 yapılan bir test sırasında A kabininde çıkan yangın sonrasında Komuta Pilotu Virgil I. “Gus” Grissom, Kıdemli Pilot Ed White ve Pilot Roger B. Chaffee ölümü ve  Komuta Modülünü (CM) tamamen yanmasıyla sonuçlandı. 

Apollo 1, anısına NASA tarafından 24 Nisan 1967’de emekliye ayrıldı .

APOLLO PROGRAMI   

1959’da NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), insanların özel olarak tasarlanmış roketler üzerinde uzaya uçup Dünya’ya geri dönebilecekleri projeler üzerinde çalışmaya başladı. Bunu yapıyorlardı, çünkü başka bir ülke olan Sovyetler Birliği aynı şeyi yapmaya çalışıyordu ve o zaman ABD ve Sovyetler Birliği rakiplerdi. Sovyetler Birliği Dünya’nın etrafında yörüngeye bir uydu koyduğunda ve daha sonra Yuri Gagarin adında bir kişi , Amerika Birleşik Devletleri Sovyetler Birliği’nin uzaya açılması sonunda yeni projeler üreterek rekabete girişti.  

1961’de, en eski uzay programı olan Mercury Projesi, John Glenn adında bir Amerikalıyı Dünya’nın etrafında yörüngeye koydu . Daha sonra, başka bir program sırasında , Amerikalı bir astronot Projesi İkizler , uzaydaki uzay gemisinden, bir uzay yürüyüşü denilen bir etkinlikten çıkıp geri dönüp eve gelebildi. (Sovyetler Birliği bunu aynı yılın başlarında yapmıştı.) Bunları yapmak harikaydı, Sovyetler Birliği onları ilk yapmış olduğundan beri insanlar hala ABD’nin uzay yarışını kaybettiğini hissediyorlardı. Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Sovyetler Birliği akılda olan bir sonraki hedefe sahipti: Ay’a gitmek.

İnsanları Ay’a göndermek için tasarlanan NASA programının adı “Apollo” olarak belirlendi. Apollo 1, Apollo uzay gemisinin ilk uçuşu olacaktı. Apollo 1’in asıl amacı, başka bir uçuşta Ay’a gitmek için kullanılacak ekipman ve makineleri test edip kontrol etmek ve  Dünya’nın etrafında dönmekti.

EKİP

Apollo 1 misyonunun mürettebatı olarak üç adam atandı: Virgil (Gus) Grissom , Ed White ve Roger Chaffee.

Gus Grissom daha önce Merkür-Redstone 4 adlı bir görevde uzayda bulunmuştu. “Liberty Bell 7” adlı küçük bir uzay gemisinde uzaya giden ikinci Amerikalı olacaktı.

Ed White daha önce Gemini 4 görevinde de yer almıştı. “Uzay yürüyüşü” yapan ilk Amerikalı, uzaydaki uzay gemisinin güvenliğini bırakarak ve bir uzay giysisi içinde dışarıda dolaşmıştı.

Roger Chaffee henüz uzayda bulunmamıştı, ama harika bir pilottu. Uzayda uçan astronotlara yardım ederek, yerdeki uzay programıyla çalıştı. Görevi sırasında Gemini 4 ile konuşan kişi olmuştu ve NASA, roketlerin nasıl çalıştığını öğrenmek için özel araştırma jetleri uçmasına güveniyordu.

TEST VE YANGIN

Uzayda herhangi bir ekipman kullanmadan önce test edilmelidir. Test sırasında astronotlar, uzay gemisini başlatacak roketleri ateşlemek dışında gerçek görev sırasında yapacakları her şeyi yapacaklardı. Bu, her şeyi gerçek görev sırasında olduğu gibi yapmak anlamına geliyordu, böylece görev başlamadan önce sorunlar bulunabiliyor ve düzeltilebiliyordu.

27 Ocak 1967’de Apollo 1 uzay aracı Florida’daki fırlatma rampasında test ediliyordu. Üç adam da – Grissom, White ve Chaffee – içerdeydi. Kapak kapatıldı ve uzay aracı basınçla doldu yani içeride normalden daha fazla hava oluşmasına ve içerideki her şeye daha fazla baskı yapmasına neden oldu. Uzay aracının uzayda uçmak için güvenli olduğundan emin olmak için bunu yapmaları gerekiyordu. Ancak uzay aracı normal hava kullanmak yerine saf oksijenle basınçlandırılmıştı.

Normal havada bulunan oksijen sadece yaklaşık% 21 civarındadır, yani bir kutuda dörtte birinden az oksijen bulunur. Geri kalanların çoğu azot adı verilen bir gazdır. Apollo 1 uzay aracında saf oksijen kullanmışlardı benzetme devam ederse aynı kutunun tamamı oksijenle dolmuştu. 

Test sırasında bazı kablolar kıvılcım çıkardı ve bu kıvılcım ateş yaktı. Bir yangının yanması için üç şeye ihtiyacı vardır: ısı, yakıt (yanabilen bir şey) ve oksijen. Apollo 1 uzay aracında havanın tamamı oksijendi ve bu da yangının çok hızlı büyümesini ve çok sıcak yanmasını sağladı. Sadece birkaç saniye içinde yangın kontrolden çıktı.

Astronotlar ve astronotların fırlatma rampasından yardım etmeye atanan mürettebat her ikisi de Grissom, White ve Chaffee’yi ateşten çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar. Uzay aracının içindeki baskı, kapağın açılmasını engelliyordu ve hiç kimse üç adamı dışarı çıkaramadı. Gus Grissom, Ed White ve Roger Chaffee yangında öldü.

YANGININ SEBEBİ   

Bugün bile, yangının çıkış sebebi henüz net değildir.. Mühendisler Apollo 1’in her santimini kontrol ettiler ve yangını başlatan birkaç birkaç ipucu bulmuş olsalar da ihtimallerin netliğini veremediler. Bununla birlikte, söyleyebildikleri, yangının başladığı olası yerlerin her birine yakın olan uzay aracında çok sayıda yanıcı malzeme ya da kolayca yanabilecek şeyler vardı. Yanıcı malzeme miktarı, uzay aracındaki saf oksijenle karıştırıldığında, ciddi bir yangına başlamak için sadece bir kıvılcım gerekiyordu.

YANGIN SONRASI 

Bütün dünya kazayı duydu ve bütün kamuoyu astronotlarının ölümleri konusunda çok üzüldü. Uzay savaşında Amerika’nın rakibi olan Sovyetler Birliği bile Amerikan hükümetine yangını duydukları için ne kadar üzüldüklerini bildirdi. Apollo programının kendisi neredeyse iki yıl boyunca durduruldu, mühendisler Apollo uzay aracında daha güvenli hale getirmek için değişiklikler yaptı.

Bugün, çok sayıda okul, sivil bina; Grissom, White ve Chaffee adı verilerek hatıraları yaşatılmaktadır. Yangındaki kayıplarını onurlandırmak için çeşitli anıtlar inşa edildi. Ama belki de ölümlerinin en büyük mirası ya da hatırlanma biçimleri uzay programında meydana gelen değişikliktir: Apollo 1 ateşinden bu yana bir Amerikan uzay aracında asla başka bir yangın olmadı – mühendisler Apollo 1’deki yangın ve başka bir yangının asla olmayacağından emin olmak için ellerinden geleni yaptı.

KAYNAKÇA 

  1. Ertel, Ivan D .; Newkirk, Roland W .; vd. (1969-1978). “Bölüm 1 (H): Uçuşa Hazırlık, Kaza ve Soruşturma: 25 Mart – 24 Nisan 1967” . Apollo Uzay Aracı: Bir Kronoloji . IV . Washington, DC: NASA . LCCN  69060008 . OCLC  23818 . NASA SP-4009 . Erişim tarihi: 3 Mart 2011 .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ads